Czy medycyna chińska wykorzystuje surowce pochodzące od rzadkich zwierząt?

W czasach starożytnych ludzie nie mieli świadomości ochrony zwierząt, więc surowce lecznicze z niektórych rzadkich zwierząt były wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Jednak od tysięcy lat głównymi surowcami leczniczymi w tradycyjnej medycynie chińskiej są zioła. W czasach dynastii Tang, Sun Simiao, nazywany przez starożytnych Chińczyków mędrcem ziół, zalecał nieużywanie surowców pochodzenia zwierzęcego. Powiedział: „Pielęgnowanie swojego życia jest wspólnym uczuciem ludzi i zwierząt”.

Po raz pierwszy zdałem sobie sprawę ze znaczenia ochrony zwierząt w latach 90-tych. Oglądałem wiadomości, w których spalono wiele rogów nosorożców. Jako młody chłopiec miałem pytanie, dlaczego spalono rogi, zamiast je wykorzystać. Później zrozumiałem, że spalenie rogów pokazało zdecydowanie zakazu. Kiedy studiowałem tradycyjną medycynę chińską w instytucie na początku nowego wieku, nasz podręcznik o surowcach leczniczych nie mówił o zakazanych surowcach, ale o alternatywach. Na przykład róg bawoli jest alternatywą dla rogu nosorożca, ale dawka powinna być znacznie większa. Poprzez edukację w uczelni, my, jako młodzi studenci tradycyjnej medycyny chińskiej, wyraźnie wiedzieliśmy, co może być stosowane, a co nie. W Chinach ludzie, którzy legalnie praktykują tradycyjną medycynę chińską, nie używają zakazanych surowców.

W Chinach powszechna propaganda ochrony zwierząt mówi: „Róg nosorożca zawiera białko takie samo jak paznokcie”. Zdanie to zostało napisane przez ludzi, którzy nie rozumieją tradycyjnej medycyny chińskiej. Część osób uważa, że może osiągnąć swój cel poprzez negowanie skuteczności tradycyjnej medycyny chińskiej. Jest to błędne myślenie. Lepszym sposobem na ochronę zwierząt jest zrozumienie i wykorzystanie wiedzy tradycyjnej medycyny chińskiej.

Rzadkie zwierzęta powinny być chronione nie dlatego, że ich białko jest takie samo jak ludzkie, ale dlatego, że są rzadkie, a w tradycyjnej medycynie chińskiej mają alternatywy. Starożytne chińskie książki o surowcach medycyny chińskiej są zawsze nazywane „Ben Cao”, co oznacza zioła. Wrogiem rzadkich zwierząt są kłusownicy i przemytnicy, ale nie tradycyjna medycyna chińska.

Awatar Yike Jiang